کارآفرینی

کارآفرینی


صفحه اصلی| دانشگاه شیراز| بخش معماری |بخش شهرسازی |بخش هنر| گروه گرافیک| گروه فرش

 مرکز کارآفرینی دانشکده

 

  معرفی مرکز کارآفرینی

با توجه به نقش و اهمیت کارآفرینی در توسعه اقتصادی کشور و لزوم پرداختن دانشجویان و دانش­ آموختگان دانشگاهی به فعالیت­ های کارآفرینانه به جای جست و جوی اشتغال در سازمان­ های موجود، سیاست‌گذاران و برنامه ­ریزان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را بر آن داشت که در اواخر سال ۱۳۷۹ طرح توسعه کارآفرینی در دانشگاه­ های کشور (کاراد) را تدوین و به ۱۲ دانشگاه مجری از جمله دانشگاه شیراز ابلاغ نماید. مسئولیت اجرایی این طرح در دانشگاه شیراز به عهده معاونت پژوهشی دانشگاه گذاشته شده است. در اسفندماه سال ۱۳۷۹ جهت راه ­اندازی مرکز کارآفرینی دانشگاه شیراز فعالیت­ های مقدماتی صورت پذیرفت و از سال ۱۳۸۰ این مرکز رسماً فعالیت خود را آغاز کرد. مرکز کارآفرینی دانشگاه شیراز بدلیل پراکندگی واحدهای دانشگاهی دانشگاه شیراز بر حسب ضرورت، به راه­ اندازی هسته های کارآفرینی در همه دانشکده­ ها پرداخت.

این مرکز هر ماه یک جلسه با حضور معاون و مدیر پژوهشی دانشگاه، رئیس مرکز کارآفرینی و رؤسای هسته­ های کارآفرینی دانشکده ­ها برگزار می ­نماید که شرکت­ کنندگان در آن به بررسی فعالیت­ های انجام گرفته در طول یک ماه گذشته و هماهنگی های لازم جهت انجام فعالیت­­ های آینده و همچنین بررسی و تصویب طرح ­ها و کارگاه ­های تقاضا شده از طرف هسته های کارآفرینی می پردازند. طرح ­ها و کارگاه­ های مطرح شده در این جلسه قبلاً در هسته کارآفرینی دانشکده ­های مربوطه مطرح و به تصویب رسیده است. نتیجه این جلسات بررسی و تصویب دهها طرح و کارگاه آموزشی در طول سال می باشد که بسیاری از آن ها تاکنون به انجام رسیده و گام­­­ های مؤثری در زمینه رشد تفکر کارآفرینی در دانشگاه شیراز برداشته شده است.

 

 

 ارائه طرح

 مراحل انجام طرح­ های کارآفرینی

 اصلی­ ترین هدف مرکز کارآفرینی تشویق دانشجویان به ارائه طرح­ های خلاقانه و کارآفرینانه در زمینه های گوناگون و حمایت از دانشجویان کارآفرین به منظور ساخت و پیاده­ سازی نمونه طرح خود می باشد. دانشجویان کارآفرین بایستی مراحل زیر را جهت انجام طرح خود به انجام برسانند:

    ۱. ارائه خلاصه تایپ شده طرح خود به هسته کارآفرینی دانشکده مربوطه؛ این خلاصه طرح بایستی شامل موارد زیر باشد:

        الف) نام طرح
        ب) مجری یا مجریان طرح
        ج) استاد ناظر
        د) تاریخچه و پیشینه طرح
        هـ) شرح طرح
        و) مزایای طرح نسبت به نمونه های گذشته (در صورتی که قبلاً نمونه­ هایی ساخته شده باشد)
        ز) پیش­ بینی درآمدزایی طرح در صورت تولیدی انبوه یا اجرای آن در سطح جامعه
        ح) زمان­ بندی اجرای طرح
        ط) برآورد هزینه طرح
تبصره:

          الف ـ به مجری طرح دستمزدی پرداخت نخواهد گردید.
           ب ـ ده درصد از بودجه طرح به استاد ناظر تعلق می­ پذیرد.

    ۲. بررسی طرح مذکور در هسته کارآفرینی دانشکده و تصویب آن

    ۳. ارائه طرح از طرف هسته دانشکده به مرکز کارآفرینی 

    ۴. مطرح شدن طرح در شورای علمی مرکز کارآفرینی و بررسی همه جانبه آن توسط اعضای شورا. این شورا متشکل از معاونت پژوهشی، ریاست مرکز کارآفرینی، مدیریت امور پژوهشی، مدیریت دفتر همکاری­ های علمی و مشاوره ­ای، ریاست جهاد دانشگاهی، ریاست دفتر استعدادهای درخشان، ریاست مرکز کامپیوتر دانشگاه، رؤسای هسته ۹ دانشکده دانشگاه شیراز، ریاست مرکز رشد و فناوری اطلاعات و ارتباطات استان فارس، نماینده ­ای از دفتر نهاد مقام معظم رهبری و نماینده ­ای از دفتر معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه بوده که طرح­ های ارائه شده در آن مطرح و اعضا نظر خود را راجع به عملی بودن طرح، کارآفرینانه بودن طرح، هزینه پیش­ بینی شده و غیره ارائه می ­دهند. 

    ۵. طرح­ هایی که در این جلسه تصویب می­ گردند به دو گونه­ اند:

         الف) طرح­ هایی که نیاز به داوری ندارند.
           ب) طرح­ هایی که نیاز به داوری از طرف اساتید متخصص در زمینه طرح مذکور دارند.


این گونه طرح­ ها ابتدا به داوران مشخص شده از طرف شورا فرستاده می­ شوند و ادامه مراحل انجام طرح منوط به اعمال نظر داور طرح می ­باشد.

    ۶. پس از تصویب نهایی طرح دانشجویان مجری طرح بایستی به مرکز کارآفرینی مراجعه و نسبت به عقد قرارداد اقدام نمایند. 

    ۷. پس از عقد قرارداد قسمتی از مبلغ قرارداد از طرف هسته کارآفرینی دانشکده مربوطه به دانشجو پرداخت می­ گردد که دانشجوی مجری طرح بایستی تحت نظارت ناظر طرح نسبت به هزینه کردن این مبلغ اقدام نماید. 

    ۸. پس از اتمام مبلغ مذکور مجری طرح تمامی فاکتورهای هزینه شده طرح را که دارای امضا و مهر می­ باشد طی لیستی به تأیید ناظر طرح رسانیده و به رئیس هسته دانشکده تحویل می­ نماید؛ که پس از تأیید ایشان تحویل حسابداری دانشکده گردیده و مابقی بودجه در نظر گرفته شده به دانشجو پرداخت می­ گردد. 

    ۹. پس از هزینه­ کرد تمامی بودجه و اتمام طرح، دانشجو بایستی در حضور ناظر طرح، نمونه ساخته شده را تست نموده و به تأیید ناظر طرح برساند.

  ۱۰. آخرین مرحله، ارائه گزارش کاملی از مراحل انجام طرح و نتیجه نهایی به همراه فیلم، عکس، مستندات و مدارک هزینه ­کرد نهایی طرح به علاوه پوستر طرح با مشخصاتی که هنگام بستن قرارداد به مجری تحویل می گردد به مرکز کارآفرینی دانشگاه می­ باشد.

منتظر ارائه طرح­ های نوآورانه شما هستیم

 بورس ایده

جهت کسب اطلاعات بیشتر و انجام مذاکرات جهت استفاده از این ایده ها ، با مرکز کارآفرینی دانشگاه شیراز تماس حاصل فرمایید. اکثر ایده های معرفی شده، نمونه سازی شده و برخی که مربوط به یکی دو سال اخیر است در حال نمونه سازی می باشند.

 

 

  آیین نامه و مزایای عضویت در هسته ها و مرکز کارآفرینی دانشگاه شیراز

 

 

 

 

رئیس مرکز

    نام و نام خانوادگی                    سمت  تلفن مستقیم  تلفن داخلی
      مریم اختیاری

نماینده دانشکده درهسته کارآفرینی

071-36131062

 1062

 

کارشناس

    نام و نام خانوادگی سمت  تلفن مستقیم  تلفن داخلی
مهرداد ذالنور

 کارشناس

--

    1093

 

شرح وظایف و اختیارات

 

 

 

 

 

 

 ارتباط با مرکز

آدرس: شیراز ـ خیابان معالی آباد- گلدشت 3- دانشکده هنر و معماری- کد پستی 7188637911

آدرس پست الکترونیکی:m_ekhtiari@shirazu.ac.ir

شماره تماس: 07136259058