جشن آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس جمهور و وزیر علوم در دانشگاه شیراز

جشن آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس جمهور و وزیر علوم در دانشگاه شیراز


جشن آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ دانشگاه‌ها، مؤسسات و مراکز آموزش عالی صبح پنجشنبه ۲۰مهرماه، با حضور رئیس جمهوری،  وزیر علوم و  رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز برگزار شد.

افتخارات کشور مرهون دانشگاه‌ها است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شیراز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، آیت الله سیدابراهیم رییسی روز پنجشنبه در مراسم جشن مهر و آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و موسسات و مراکز آموزش عالی که در دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز برگزار شد، افزود: بنابر قوانین و مقررات بین المللی کسانی که دست به این اقدامات می زنند و از این جنایات حمایت می کنند، باید پاسخگو باشند.

رییس جمهور تصریح کرد: رژیم آمریکا باید در این خصوص پاسخگو باشد که چگونه زن و کودک را در برابر هجوم بی رحمانه قرار داده و خانه ها را ویران می کنند، هرچند که این جنایات مربوط به امروز نیست و بیش از ۷۰ سال است که ویران کردن خانه ها و کشتن کودکان و زنان در این سرزمین وجود دارد.

آیت الله رییسی با بیان اینکه خداوند متعال مردم فلسطین را همواره مورد عنایت و حمایت خود قرار دهد، اظهار داشت: امیدوارم خداوند متعال به مردم مقاوم فلسطین که طی ۷۵ سال گذشته بخاطر ظلم بزرگی که به آنها شده در رنج و گرفتاری بسر می برند، استقامت و پایمردی مرحمت نماید.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به پیروزی های بزرگی که در روزهای اخیر نصیب جبهه مقاومت در برابر رژیم غاصب صهیونیستی شده است، تصریح کرد: باید ایام بسیار خجسته پیروزی بزرگ رزمندگان عزیز فلسطینی و مجاهدان راه خدا را تبریک گفت.

آیت الله رئیسی اظهارداشت: اینکه من بارها گفتم دانشگاه ها اتاق فکر و اندیشه ورزی دولت است، تعارف نیست بلکه یک حقیقت است.

به هیچ عنوان نباید وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد از اینکه دانشجو و استادی نظری مخالف آن‌ها دارند و این بحث ابراز می شود، ابایی داشته باشند. اگر بحث و نظری هست و در این زمینه دیدگاه مخالف و انتقادی داشته باشند ایرادی ندارد؛ البته تا قبل از آن که تصمیم به مصوبه و قانون تبدیل شود مناسب است و ایرادی نسبت به آن نیست وی با بیان اینکه دانشگاه، دانشجویان، پژوهشگران و محققان می توانند نظام مسائل کشور را به خوبی ببینند و استخراج کنند و بر اساس اولویت برای آنها راه حل پیدا کنند، ادامه داد: باید دانشگاهیان ما استقبال مسئولین را همراه خودشان داشته باشند و مسئولان هم باید احساس مسئولیت و تعهد کنند تا دانشگاه بتواند حل مساله کند.

رئیسی تصریح کرد: افتخارات کشور ما مرهون دانشگاه است و اگر در صنعت هسته ای، نظامی، صنایع، معدن و کشاورزی موفق هستیم همه مربوط به دانشگاه است؛ اگر امروز بیش از ۹ هزار شرکت دانش بینان در کشور فعال می کند مربوط به محصول خروجی از دانشگاه ها است.

 

نوآوری‌های پزشکی شیراز برای کشور افتخار آمیز است

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه نوآوری های پزشکی در شیراز برای کشور افتخار آفرین است، گفت: گردشگری سلامت در این استان فعال شده است و بسیاری افراد از کشورهای همجوار ایران ترجیح می دهند به جای اینکه به اروپا بروند، در شیراز مسائل درمانی خود را پیگیری کنند و در بیمارستان های این شهر تحت معالجه متخصصان ایرانی قرار گیرند.

آیت الله رئیسی اظهارداشت: انتخاب شیراز به عنوان مرجعی برای انجام امور درمانی به این دلیل است که از نظر تخصص در بالاترین سطح و از جهت درمان بهترین شکل درمانی ارائه می شود و علاوه بر آن، هزینه کمتری نیز نسبت به درمان در کشورهای اروپایی باید پرداخت کنند.

 

رشته و میزان جذب دانشجو متناسب با شغل باشد

وی در ادامه با اشاره به طرح موضوعات از سوی دانشجویان مبنی بر اینکه هم رشته ها و هم میزان جذب دانشجو حتما باید متناسب با شغل باشد، گفت: این حرف درستی است که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی احساس نکند برای او شغلی نیست بلکه باید زمینه کار برای دانشجو فراهم باشد و احساس کند که می تواند جذب شغل موجود شود.

رئیس جمهور افزود: الان سیاستگذاری بر همین روال پیش می رود که دانشجویان بعد از تحصیل به هیچ عنوان، مشکل نبود شغل را احساس نکنند.

نباید نسبت به نظر مخالف دانشجو و استاد ابایی وجود داشته باشد

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد از اینکه دانشجو و استادی نظری مخالف آنها دارند و این بحث و ابراز می شود، ابایی داشته باشند، خاطرنشان کرد: اگر بحث و نظری هست و در این زمینه دیدگاه مخالف و انتقادی داشته باشند ایرادی ندارد؛ البته تا قبل از آن که تصمیم به مصوبه و قانون تبدیل شود مناسب است و ایرادی نسبت به آن نیست چراکه بعد از آن و تبدیل شدن به قانون این موارد اخلال ایجاد می کند و سخت می شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: موارد تا قبل از اینکه مصوب شود، گرفتن نظرات دانشجویان و افراد بسیار مهم است و کمک بسیار بزرگی به غنای مصوبات فرهنگی می کند؛ این (گرفتن نظرات موافق و مخالف) به نظر من بزرگترین کمک به شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد است.

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه دولت از وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال عقب نمانده و این امر در حال تحقق است، گفت: برخی شهرها در جذب نیروی کارگر دچار مشکلاتی هستند اما مسئله اشتغال در ۲۳ استان ساماندهی شده است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: ظرفیت های بسیاری در کشور وجود دارد و همه تلاش ما هم این است که این ظرفیت ها به کار گرفته شود و همزمان امیدواریم با شکسته شدن بروکراسی های خسته کننده بسیاری از مشکلات حل و فصل شود.

وی افزود: تمام تلاش دولت معطوف به این است که نظام اداری ما کارآمد شود و بتوانیم بهره وری را که از مسائل مهم و محوری نظام اداری است به صورت مضاعف افزایش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه به همه وعده‌های خود وفادار و برای تحقق آن مصمم هستیم اظهار کرد: برای تحقق وعده خود در ساخت چهار میلیون مسکن و دیگر موارد بیان شده با همه وجود تلاش می‌کنیم.

وی افزود: با این حال این شهامت وجود دارد تا اگر موردی محقق نشد دلایل آن را با مردم در میان بگذاریم.

رئیس جمهور ادامه داد: اکنون در ایجاد سالانه یک میلیون اشتغال عقب نیستیم و مساله اشتغال اکنون در ۲۳ استان کشور دیگر بحرانی نیست.

رئیسی درباره مساله اشتغال تحصیل‌کرده‌ها نیز بیان کرد: زمینه‌های حل این مساله در حال فراهم شدن است و تلاش می‌کنیم تا ظرفیت‌های بسیار کشور برای این منظور به کار گرفته شود.

رئیس جمهور درباره وعده دولت سیزدهم برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن نیز گفت: در زمان حاضر یک میلیون و ۵۰۰ واحد مسکونی در مراحل مختلف اجرا قرار دارد.

وی افزود: ساخت مسکن بسیار مهم است و از همین جهت اولویت دولت سیزدهم در شهرها و روستاها است، علاوه بر این قانون نیز ساخت سالانه یک میلیون مسکن را تکلیف کرده است.

رئیسی عنوان کرد: دولت تمام همت خود را به کار گرفته تا ساخت این واحدهای مسکونی را به شکل واگذاری زمین و تسهیلات یا واگذاری زمین، تسهیلات و ساخت به سرانجام برساند.

رئیس جمهور یادآور شد: در همین سفر به فارس قرار است ۳۰هزار واحد زمین برای ساخت مسکن واگذار شود.

وی اذعان کرد: اگر این وعده و دیگر وعده‌ها و حتی مواردی که مطرح نشده اما خواسته مردم است، محقق نشد حتما این شهامت وجود دارد تا دلایل آن را بیان کنیم.

رئیس جمهور گفت: سالانه یک میلیون زمین مورد نیاز کشور است اما در دهه گذشته به این نیاز توجه نشده و باید در ابتدا کمبودها جبران شود.

آیت الله رئیسی اعلام کرد: دولت سیزدهم مکلف به تکمیل ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر بود که تنها در ۲ سال ۱۰۰ هزار واحد آن را تحویل داده و بقیه نیز در حال اجرا است.

وزیر علوم: دانشگاه‌های ایران از مشق‌نویسی به سرمشق‌نویسی رسیده‌اند

دکتر محمدعلی زلفی‌گل،  در آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز گفت: امروز شمار اساتید ایرانی یک درصد برتر جهان از یک‌هزار نفر و اساتید کشور در جمع از دودرصد برتر جهان از ۲هزار نفر گذشته است.

وی بیان کرد: این نشان می‌دهد که اکنون ایران اسلامی در مرجعیت علمی صاحب مکتب شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: پیش از انقلاب اسلامی، بهترین فرزندان ایران برای گذراندن مقطع دکتری به خارج از کشور فرستاده می‌شدند که برخی از آن‌ها باز نمی‌گشتند.

زلفی‌گل یادآور شد: اساتید دانشگاه شیراز سال ۶۵ جسارت به خرج داده و نخستین بار دوره دکتری را در کشور راه‌اندازی کردند و اکنون به جایی رسیده‌ایم که برای پذیرش یک سمت چندین فرد توانمند و زبده متقاضی هستند.

وی اظهار کرد: باید در کسب موفقیت‌ها قدردان پیشکسوتان و مسئولان گذشته وزارت علوم نیز باشیم و دانشجویان امروز نیز با هوش و توان خود جایگاه انها را پر کنند.

وزیر علوم با اشاره به برخی از موفقیت‌های کشور در زمینه‌های دانش‌بنیان، علم و فناوری و فعالیت‌های نانو تکنولوژی و بایو تکنولوژی، گفت: باید این جایگاه علمی را حفظ کنیم و دانشجویان نیز با تلاش خود کمبودها را جبران کنند.

وی اضافه کرد: استقلال سیاسی و آرامش و امنیت امروز کشور نتیجه ایثار شهدا است و اکنون نیز رزمندگان سپاه، ارتش و نیروهای انتظامی برای این امنیت و آرامش جان نثاری می‌کنند که باید قدردان آن‌ها باشیم.

برای مشاهده گزارش تصویری این رویداد اینجا را کلیک نمایید.

 

 

آدرس کوتاه :

آخرین اخبار

کارگاه آموزشی طراحی فرش دستباف
کارگاه آموزشی طراحی فرش دستباف
شنبه 11 آذر 1402 کارگاه آموزشی «طراحی فرش دستباف» به همت انجمن علمی فرش دانشگاه شیراز در دانشکده هنر و معماری برگزار شد. در این کارگاه خانم الهه ایمانی عضو هیات علمی دانشگاه هنر شیراز به عنوان مدرس حضور داشته و طرح و نقش‌های گل‌فرنگ و ترکیب­‌بندی...
تقدیر از استاد مشاور و دانشجویان فعال در حوزه‌های علمی و فرهنگی رشته فرش
تقدیر از استاد مشاور و دانشجویان فعال در حوزه‌های علمی و فرهنگی رشته فرش
شنبه 11 آذر ماه 1402 در یک دور همی صمیمانه، مراسم تقدیر و تشکر از فعالین حوزه فرش با حضور استاد مشاور، اعضای انجمن علمی فرش، دانشجویان ممتاز و اساتید سرآمد در حوزه فرش، برگزار شد، در این برنامه نقاط قوت و ضعف انجمن فرش در سال تحصیلی گذشته، مورد...
کارگاه تخصصی پوستر با محوریت «روز دانشجو»
کارگاه تخصصی پوستر با محوریت «روز دانشجو»
کارگاه تخصصی پوستر با محوریت «روز دانشجو» در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه 8 و 9 آذرماه 1402، به میزبانی انجمن علمی هنر و کانون نگاره در ساختمان مدیریت دانشگاه شیراز و با حضور دکتر علیرضا خاکپور و مهندس محسن گل‌‌آرایش برگزار شد. در این رویداد، قریب به...
کارگاه آموزشی «رابطه عاطفی آگاهانه؛ داستان عشق»
کارگاه آموزشی «رابطه عاطفی آگاهانه؛ داستان عشق»
این کارگاه آموزشی توسط انجمن‌های علمی دانشکده هنر و معماری ،با همکاری مرکز مشاور دانشگاه شیراز، در تاریخ 6 آذر 1402 در دانشکده هنر و معماری برگزار شد. مدرس این برنامه، خانم سیمایی، مشاور دانشکده هنر و معماری، در ابتدا سر فصل‌هایی را مطرح کرد که در...
سومین نشست از سلسله نشست‌های «خط سفید» ؛ بررسی پروژه ویلای چمران
سومین نشست از سلسله نشست‌های «خط سفید» ؛ بررسی پروژه ویلای چمران
این برنامه توسط انجمن علمی معماری دانشگاه شیراز در 7 آذر ماه 1402 در تالار یاسمن دانشکده هنر و معماری برگزار شد.در ابتدای برنامه، جناب آقای مهندس مجتبی هوشنگیان،معمار مسئول دفتر معماری«مشیر»، به معرفی یکی از پروژه های مسکونی این دفتر پرداخت.سپس...
دومین نشست از سلسله نشست‌های
دومین نشست از سلسله نشست‌های "خط سفید" ؛ بررسی پروژه «مجتمع سما»
این برنامه توسط انجمن علمی معماری دانشگاه شیراز در روز 6 آذر ماه 1402 در تالار یاسمن دانشکده هنر و معماری برگزار شد. در این برنامه مهندس مینا سعادت فرد و مهندس علی ارزاقی، معماران مسئول دفتر معماری«گرید»، پروژه مجتمع سما، که توسط این دفتر اجرا شده...
پیام تبریک دکتر علیرضا صادقی «ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز» به جناب آقای دکتر مجیدرضا مقنی پور «عضو محترم هیئت علمی بخش هنر دانشکده هنر و معماری»
پیام تبریک دکتر علیرضا صادقی «ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز» به جناب آقای دکتر مجیدرضا مقنی پور «عضو محترم هیئت علمی بخش هنر دانشکده هنر و معماری»
جناب آقای دکترمجیدرضا مقنی پور عضو محترم هیأت علمی بخش هنر دانشکده هنر و معماری با استعانت از درگاه ایزد منان و با کمال مسرت ارتقای رتبه علمی از استادیاری به دانشیاری را به جنابعالی تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم. بی شک این جایگاه والای علمی مرهون...
گردهمایی شهرسازان دانشگاه شیراز
گردهمایی شهرسازان دانشگاه شیراز
انجمن علمی مهندسی شهرسازی دانشگاه شیراز در هفته جهانی شهرسازی و به مناسبت بزرگداشت روز شهرساز، گردهمایی صمیمانه‌ای با حضور اساتید و دانشجویان بخش شهرسازی، در روز سه شنبه 30 آبان ماه 1402 در تالار یاسمن دانشکده هنر و معماری، برگزار کرد. در ابتدای...
انتصاب دکتر مهسا شعله به ریاست بخش شهرسازی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز
انتصاب دکتر مهسا شعله به ریاست بخش شهرسازی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز
دکتر محمد مؤذنی «ریاست دانشگاه شیراز» در حکمی دکتر مهسا شعله «عضو هیئت علمی بخش شهرسازی دانشکده هنر و معماری» را از تاریخ 1402/09/04 به مدت 2 سال به عنوان ریاست بخش شهرسازی دانشگاه شیراز، منصوب نمود. متن حکم دکتر محمد مؤذنی بدین شرح است: «باسمه...
بازدید دانشجویان نو ورود از کارگاه‌های بخش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز
بازدید دانشجویان نو ورود از کارگاه‌های بخش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز
در این برنامه که به همت انجمن‌های علمی هنر و فرش دانشگاه شیراز برگزار گردید، روز سه‌شنبه 30 آبان ماه، دانشجویان ورودی 1402 در یک تور دسته جمعی از کارگاه­‌های بخش هنر دانشکده هنر و معماری بازدید کردند و اساتید و مسئولین هر کارگاه، دانشجویان را با...
گپ و گفت دوستانه در دانشکده هنر و معماری
گپ و گفت دوستانه در دانشکده هنر و معماری
این برنامه توسط انجمن‌های علمی دانشکده هنر و معماری، با همکاری مرکز مشاوره دانشگاه شیراز، در تاریخ 29 آبان 1402 در آتلیه 228 و محوطه دانشکده برگزار شد. در این برنامه خانم شکوفه سیمایی، مشاور مرکز مشاوره دانشگاه شیراز، در میان جمعی صمیمی با دانشجویان...
افتخارآفرینی دانشجویان دانشکده هنر و معماری در چهاردهمین جشنواره دانشگاهی حرکت
افتخارآفرینی دانشجویان دانشکده هنر و معماری در چهاردهمین جشنواره دانشگاهی حرکت
افتخار آفرینی و کسب 11 مقام برتر توسط انجمن‌های علمی دانشکده هنر و معماری، در چهاردهمین جشنواره دانشگاهی حرکت را تبریک گفته و آرزوی موفقیت روز افزون برای دانشجویان عزیز این دانشکده داریم: انجمن علمی شهرسازی مقام اول در حوزه انجمن علمی مقام...
سلسله نشست‌های کرسی علمی ترویجی عنوان: معرفی و نقد مبانی نظری دیکانستراکشن در منظر
سلسله نشست‌های کرسی علمی ترویجی عنوان: معرفی و نقد مبانی نظری دیکانستراکشن در منظر
روز سه شنبه 23 آبان ماه 1402 در پی سلسله نشست‌های کرسی علمی ترویجی که با همکاری مرکز نظریه پردازی ،نقد و مناظره دانشگاه شیراز برگزار می‌شوند، جلسه‌ای پیرامون مبحث «معرفی و نقد مبانی نظری دیکانستراکشن در منظر» در سالن کنفرانس دانشکده هنر و معماری،...
دومین بازدید از مجموعه بازدیدهای میدانی «چند قدم در شهر»: بازدید از ایستگاه مترو استقلال
دومین بازدید از مجموعه بازدیدهای میدانی «چند قدم در شهر»: بازدید از ایستگاه مترو استقلال
دومین بازدید از مجموعه بازدیدهای میدانی «چند قدم در شهر» در روز دوشنبه ۲۲ آبان ماه ۱۴۰۲ با حضور دکتر علیرضا صادقی، ریاست دانشکده هنر و معماری و جمعی از دانشجویان بخش شهرسازی دانشگاه شیراز، در ایستگاه استقلال خط ۲ مترو شهر شیراز، برگزار شد. این رویداد...
کارگاه تخصصی «تفکیک زمین و گزارش نویسی ویژه بازارکار شهرسازان»
کارگاه تخصصی «تفکیک زمین و گزارش نویسی ویژه بازارکار شهرسازان»
انجمن علمی مهندسی شهرسازی دانشگاه شیراز با همکاری مجموعه نوین شهرساز، به مناسبت هفته جهانی شهرسازی، کارگاه تخصصی «تفکیک زمین و گزارش نویسی ویژه بازار کار شهرسازان» را در روزهای 20 و 21 آبان ماه 1402 در آتلیه 206 و تالار یاسمن دانشکده هنر و معماری...
اولین نشست از سلسله نشست‌های نگاهی به مسابقات معماری؛ بررسی پروژه «خانه موقت کارگری»
اولین نشست از سلسله نشست‌های نگاهی به مسابقات معماری؛ بررسی پروژه «خانه موقت کارگری»
این برنامه توسط انجمن علمی معماری دانشگاه شیراز در روز 22 آبان ماه 1402 در تالار یاسمن دانشکده هنر و معماری برگزار شد. در این برنامه، فرشید روزی طلب، معمار مسئول دفتر معماری«شید» پروژه خانه کارگری که توسط این دفتر اجرا شده است را، مورد بررسی قرار...
برگزاری مسابقات ورزشی و سرگرمی در دانشکده هنر و معماری
برگزاری مسابقات ورزشی و سرگرمی در دانشکده هنر و معماری
در روز 14 آبان ماه 1402 پس از مراسم معارفه دانشکده هنر و معماری، از نو‌ورودها و سایر دانشجویان دعوت شد تا در بخش مسابقات ورزشی و سرگرمی شرکت کنند. هدف از این برنامه، ایجاد روحیه رقابتی سالم در دانشجویان و افزایش تعاملات بین دانشجویان ورودی جدید،...
نشست چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز: دیروز، امروز و فردا
نشست چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز: دیروز، امروز و فردا
انجمن علمی مهندسی شهرسازی دانشگاه شیراز با همکاری مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر شیراز، به‌مناسبت گرامیداشت روز جهانی شهرسازی، نشست تخصصی «چالش‌ها و فرصت‌های مدیریت شهر شیراز: دیروز، امروز و فردا» را با حضور رئیس شورای شهر شیراز، شهردار شیراز، جمعی...
برگزاری مراسم معارفه دانشجویان ورودی 1402 دانشکده هنر و معماری
برگزاری مراسم معارفه دانشجویان ورودی 1402 دانشکده هنر و معماری
انجمن‌‌های علمی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز با آغاز سال تحصیلی جدید، مراسم معارفه دانشجویان نو‌ورود را به منظور آشنایی ایشان با محیط دانشکده و قوانین آموزشی، با حضور ریاست دانشکده، آقای دکتر علیرضا صادقی، هیات رییسه، برخی از اعضای هیئت علمی،...
بازدید علمی از هتل‌های زندیه و پرسپولیس
بازدید علمی از هتل‌های زندیه و پرسپولیس
هدف از این برنامه تحلیل و بررسی ریز فضاهای هتل زندیه و هتل پرسپولیس، درحاشیه درس «طراحی معماری4» بود، که باحضور دکتر حجت اله عبدی عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز، دکتر حسین ابحر دانش‌آموخته مقطع دکتری دانشگاه شیراز و مهندس محمدرضا پرمون، برگزار شد. در...