جشن آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس جمهور و وزیر علوم در دانشگاه شیراز

جشن آغاز سال تحصیلی با حضور رئیس جمهور و وزیر علوم در دانشگاه شیراز


جشن آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ دانشگاه‌ها، مؤسسات و مراکز آموزش عالی صبح پنجشنبه ۲۰مهرماه، با حضور رئیس جمهوری،  وزیر علوم و  رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز برگزار شد.

افتخارات کشور مرهون دانشگاه‌ها است

به گزارش روابط عمومی دانشگاه شیراز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، آیت الله سیدابراهیم رییسی روز پنجشنبه در مراسم جشن مهر و آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و موسسات و مراکز آموزش عالی که در دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز برگزار شد، افزود: بنابر قوانین و مقررات بین المللی کسانی که دست به این اقدامات می زنند و از این جنایات حمایت می کنند، باید پاسخگو باشند.

رییس جمهور تصریح کرد: رژیم آمریکا باید در این خصوص پاسخگو باشد که چگونه زن و کودک را در برابر هجوم بی رحمانه قرار داده و خانه ها را ویران می کنند، هرچند که این جنایات مربوط به امروز نیست و بیش از ۷۰ سال است که ویران کردن خانه ها و کشتن کودکان و زنان در این سرزمین وجود دارد.

آیت الله رییسی با بیان اینکه خداوند متعال مردم فلسطین را همواره مورد عنایت و حمایت خود قرار دهد، اظهار داشت: امیدوارم خداوند متعال به مردم مقاوم فلسطین که طی ۷۵ سال گذشته بخاطر ظلم بزرگی که به آنها شده در رنج و گرفتاری بسر می برند، استقامت و پایمردی مرحمت نماید.

رییس جمهور در ادامه با اشاره به پیروزی های بزرگی که در روزهای اخیر نصیب جبهه مقاومت در برابر رژیم غاصب صهیونیستی شده است، تصریح کرد: باید ایام بسیار خجسته پیروزی بزرگ رزمندگان عزیز فلسطینی و مجاهدان راه خدا را تبریک گفت.

آیت الله رئیسی اظهارداشت: اینکه من بارها گفتم دانشگاه ها اتاق فکر و اندیشه ورزی دولت است، تعارف نیست بلکه یک حقیقت است.

به هیچ عنوان نباید وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد از اینکه دانشجو و استادی نظری مخالف آن‌ها دارند و این بحث ابراز می شود، ابایی داشته باشند. اگر بحث و نظری هست و در این زمینه دیدگاه مخالف و انتقادی داشته باشند ایرادی ندارد؛ البته تا قبل از آن که تصمیم به مصوبه و قانون تبدیل شود مناسب است و ایرادی نسبت به آن نیست وی با بیان اینکه دانشگاه، دانشجویان، پژوهشگران و محققان می توانند نظام مسائل کشور را به خوبی ببینند و استخراج کنند و بر اساس اولویت برای آنها راه حل پیدا کنند، ادامه داد: باید دانشگاهیان ما استقبال مسئولین را همراه خودشان داشته باشند و مسئولان هم باید احساس مسئولیت و تعهد کنند تا دانشگاه بتواند حل مساله کند.

رئیسی تصریح کرد: افتخارات کشور ما مرهون دانشگاه است و اگر در صنعت هسته ای، نظامی، صنایع، معدن و کشاورزی موفق هستیم همه مربوط به دانشگاه است؛ اگر امروز بیش از ۹ هزار شرکت دانش بینان در کشور فعال می کند مربوط به محصول خروجی از دانشگاه ها است.

 

نوآوری‌های پزشکی شیراز برای کشور افتخار آمیز است

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه نوآوری های پزشکی در شیراز برای کشور افتخار آفرین است، گفت: گردشگری سلامت در این استان فعال شده است و بسیاری افراد از کشورهای همجوار ایران ترجیح می دهند به جای اینکه به اروپا بروند، در شیراز مسائل درمانی خود را پیگیری کنند و در بیمارستان های این شهر تحت معالجه متخصصان ایرانی قرار گیرند.

آیت الله رئیسی اظهارداشت: انتخاب شیراز به عنوان مرجعی برای انجام امور درمانی به این دلیل است که از نظر تخصص در بالاترین سطح و از جهت درمان بهترین شکل درمانی ارائه می شود و علاوه بر آن، هزینه کمتری نیز نسبت به درمان در کشورهای اروپایی باید پرداخت کنند.

 

رشته و میزان جذب دانشجو متناسب با شغل باشد

وی در ادامه با اشاره به طرح موضوعات از سوی دانشجویان مبنی بر اینکه هم رشته ها و هم میزان جذب دانشجو حتما باید متناسب با شغل باشد، گفت: این حرف درستی است که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی احساس نکند برای او شغلی نیست بلکه باید زمینه کار برای دانشجو فراهم باشد و احساس کند که می تواند جذب شغل موجود شود.

رئیس جمهور افزود: الان سیاستگذاری بر همین روال پیش می رود که دانشجویان بعد از تحصیل به هیچ عنوان، مشکل نبود شغل را احساس نکنند.

نباید نسبت به نظر مخالف دانشجو و استاد ابایی وجود داشته باشد

آیت الله رئیسی با تاکید بر اینکه به هیچ عنوان نباید وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد از اینکه دانشجو و استادی نظری مخالف آنها دارند و این بحث و ابراز می شود، ابایی داشته باشند، خاطرنشان کرد: اگر بحث و نظری هست و در این زمینه دیدگاه مخالف و انتقادی داشته باشند ایرادی ندارد؛ البته تا قبل از آن که تصمیم به مصوبه و قانون تبدیل شود مناسب است و ایرادی نسبت به آن نیست چراکه بعد از آن و تبدیل شدن به قانون این موارد اخلال ایجاد می کند و سخت می شود.

رئیس جمهوری تصریح کرد: موارد تا قبل از اینکه مصوب شود، گرفتن نظرات دانشجویان و افراد بسیار مهم است و کمک بسیار بزرگی به غنای مصوبات فرهنگی می کند؛ این (گرفتن نظرات موافق و مخالف) به نظر من بزرگترین کمک به شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد است.

آیت الله رئیسی در ادامه با اشاره به اینکه دولت از وعده ایجاد یک میلیون شغل در سال عقب نمانده و این امر در حال تحقق است، گفت: برخی شهرها در جذب نیروی کارگر دچار مشکلاتی هستند اما مسئله اشتغال در ۲۳ استان ساماندهی شده است.

رئیس جمهوری تصریح کرد: ظرفیت های بسیاری در کشور وجود دارد و همه تلاش ما هم این است که این ظرفیت ها به کار گرفته شود و همزمان امیدواریم با شکسته شدن بروکراسی های خسته کننده بسیاری از مشکلات حل و فصل شود.

وی افزود: تمام تلاش دولت معطوف به این است که نظام اداری ما کارآمد شود و بتوانیم بهره وری را که از مسائل مهم و محوری نظام اداری است به صورت مضاعف افزایش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه به همه وعده‌های خود وفادار و برای تحقق آن مصمم هستیم اظهار کرد: برای تحقق وعده خود در ساخت چهار میلیون مسکن و دیگر موارد بیان شده با همه وجود تلاش می‌کنیم.

وی افزود: با این حال این شهامت وجود دارد تا اگر موردی محقق نشد دلایل آن را با مردم در میان بگذاریم.

رئیس جمهور ادامه داد: اکنون در ایجاد سالانه یک میلیون اشتغال عقب نیستیم و مساله اشتغال اکنون در ۲۳ استان کشور دیگر بحرانی نیست.

رئیسی درباره مساله اشتغال تحصیل‌کرده‌ها نیز بیان کرد: زمینه‌های حل این مساله در حال فراهم شدن است و تلاش می‌کنیم تا ظرفیت‌های بسیار کشور برای این منظور به کار گرفته شود.

رئیس جمهور درباره وعده دولت سیزدهم برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن نیز گفت: در زمان حاضر یک میلیون و ۵۰۰ واحد مسکونی در مراحل مختلف اجرا قرار دارد.

وی افزود: ساخت مسکن بسیار مهم است و از همین جهت اولویت دولت سیزدهم در شهرها و روستاها است، علاوه بر این قانون نیز ساخت سالانه یک میلیون مسکن را تکلیف کرده است.

رئیسی عنوان کرد: دولت تمام همت خود را به کار گرفته تا ساخت این واحدهای مسکونی را به شکل واگذاری زمین و تسهیلات یا واگذاری زمین، تسهیلات و ساخت به سرانجام برساند.

رئیس جمهور یادآور شد: در همین سفر به فارس قرار است ۳۰هزار واحد زمین برای ساخت مسکن واگذار شود.

وی اذعان کرد: اگر این وعده و دیگر وعده‌ها و حتی مواردی که مطرح نشده اما خواسته مردم است، محقق نشد حتما این شهامت وجود دارد تا دلایل آن را بیان کنیم.

رئیس جمهور گفت: سالانه یک میلیون زمین مورد نیاز کشور است اما در دهه گذشته به این نیاز توجه نشده و باید در ابتدا کمبودها جبران شود.

آیت الله رئیسی اعلام کرد: دولت سیزدهم مکلف به تکمیل ۲۴۰ هزار واحد مسکن مهر بود که تنها در ۲ سال ۱۰۰ هزار واحد آن را تحویل داده و بقیه نیز در حال اجرا است.

وزیر علوم: دانشگاه‌های ایران از مشق‌نویسی به سرمشق‌نویسی رسیده‌اند

دکتر محمدعلی زلفی‌گل،  در آیین آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی در دانشکده مهندسی دانشگاه شیراز گفت: امروز شمار اساتید ایرانی یک درصد برتر جهان از یک‌هزار نفر و اساتید کشور در جمع از دودرصد برتر جهان از ۲هزار نفر گذشته است.

وی بیان کرد: این نشان می‌دهد که اکنون ایران اسلامی در مرجعیت علمی صاحب مکتب شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: پیش از انقلاب اسلامی، بهترین فرزندان ایران برای گذراندن مقطع دکتری به خارج از کشور فرستاده می‌شدند که برخی از آن‌ها باز نمی‌گشتند.

زلفی‌گل یادآور شد: اساتید دانشگاه شیراز سال ۶۵ جسارت به خرج داده و نخستین بار دوره دکتری را در کشور راه‌اندازی کردند و اکنون به جایی رسیده‌ایم که برای پذیرش یک سمت چندین فرد توانمند و زبده متقاضی هستند.

وی اظهار کرد: باید در کسب موفقیت‌ها قدردان پیشکسوتان و مسئولان گذشته وزارت علوم نیز باشیم و دانشجویان امروز نیز با هوش و توان خود جایگاه انها را پر کنند.

وزیر علوم با اشاره به برخی از موفقیت‌های کشور در زمینه‌های دانش‌بنیان، علم و فناوری و فعالیت‌های نانو تکنولوژی و بایو تکنولوژی، گفت: باید این جایگاه علمی را حفظ کنیم و دانشجویان نیز با تلاش خود کمبودها را جبران کنند.

وی اضافه کرد: استقلال سیاسی و آرامش و امنیت امروز کشور نتیجه ایثار شهدا است و اکنون نیز رزمندگان سپاه، ارتش و نیروهای انتظامی برای این امنیت و آرامش جان نثاری می‌کنند که باید قدردان آن‌ها باشیم.

برای مشاهده گزارش تصویری این رویداد اینجا را کلیک نمایید.

 

 

آدرس کوتاه :

آخرین اخبار

برگزاری مراسم «زیارت عاشورا» در دانشکده هنر و معماری
برگزاری مراسم «زیارت عاشورا» در دانشکده هنر و معماری
مراسم روح بخش و پرفیض زیارت عاشورا با حضور دانشجویان، کارکنان و اساتید دانشکده هنر و معماری در دهه اول محرم برگزار می‌شود.به گزارش روابط عمومی دانشکده هنر و معماری، نمازخانه این دانشکده در دهه اول محرم هر روز میزبان دوستداران اهل بیت (ع) است، تا با...
پیام تبریک دکتر علیرضا صادقی «ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز» به جناب آقای دکتر امین حبیبی«عضو محترم هیئت علمی بخش معماری دانشکده هنر و معماری»
پیام تبریک دکتر علیرضا صادقی «ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز» به جناب آقای دکتر امین حبیبی«عضو محترم هیئت علمی بخش معماری دانشکده هنر و معماری»
جناب آقای دکتر امین حبیبی عضو محترم هیأت علمی بخش معماری دانشکده هنر و معماری با استعانت از درگاه ایزد منان و با کمال مسرت ارتقای رتبه علمی از استادیاری به دانشیاری را به جنابعالی تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم. بی شک این جایگاه والای علمی مرهون تلاش‌های...
جشن «غدیر» در دانشکده هنر و معماری
جشن «غدیر» در دانشکده هنر و معماری
همزمان با عید بزرگ غدیر خم و سالروز تعیین جانشینی حضرت علی(ع) از سوی پیامبر اکرم و دهه امامت و ولایت، با برپایی دو غرفه و پخش شیرینی و شربت و اهدای هدیه به دانشجویان، در دانشکده هنر و معماری به مناسبت این عید سعید جشن گرفته شد. در این برنامه کتاب...
آیین تقدیر از برگزیدگان جشنواره‌های ملی و بین‌المللی
آیین تقدیر از برگزیدگان جشنواره‌های ملی و بین‌المللی
روز چهارشنبه 30 خرداد 1403 طی مراسمی در تالار فجر، با حضور هیأت رییسه دانشگاه از برگزیدگان جشنواره‌های ملی و بین المللی علمی، فرهنگی و هنری دانشگاه شیراز تقدیر شد. در این مراسم، نمایندگان گروه‌های دانشجویی به بیان مسائل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه...
کارگاه آموزشی «چاپ باتیک»
کارگاه آموزشی «چاپ باتیک»
کارگاه چاپ باتیک در تاریخ سه شنبه، 29 خرداد 1403، به همت انجمن علمی هنر با همکاری کانون نگاره دانشگاه شیراز، با تدریس سرکار خانم مریم مطیع، به مناسبت هفته صنایع دستی، در کارگاه باتیک دانشکده هنر و معماری برگزار شد. چاپ باتیک یکی از روش‌های چاپی بسیار...
کرسی علمی- ترویجی با عنوان «آشنایی با ساختمان‌های آب صفر»
کرسی علمی- ترویجی با عنوان «آشنایی با ساختمان‌های آب صفر»
ارائه دهنده: دکتر رزا وکیلی نژاد ناقد: دکتر مریم اختیاری مدیر جلسه: دکتر محمد نیک کار زمان: 27 خرداد ماه 1403 سمینار فوق با بیان اهمیت احداث ساختمان‌های آب صفر آغاز شده و با بیان مفهوم کلی Net Zero در سه حوزه انرژی، آب و زباله ادامه یافت. در ادامه پس...
دومین نشست تخصصی «شهرسازی تاکتیکال و فضاهای خاموش شهری، فرصت‌ها و چالش‌ها»
دومین نشست تخصصی «شهرسازی تاکتیکال و فضاهای خاموش شهری، فرصت‌ها و چالش‌ها»
دومین نشست تخصصی با محوریت شهرسازی تاکتیکال و فضاهای خاموش شهری توسط سازمان مردم ‌نهاد «مجمع کنشگران شهری هم‌‌ساخت» و با همکاری انجمن علمی مهندسی شهرسازی دانشگاه شیراز؛ در روز شنبه 26 خردادماه 1403 و با حضور دکتر مریم روستا عضو هیئت علمی دانشکده هنر...
کرسی علمی- ترویجی با عنوان «خوانش ویژگی های لباس مادی و پارسی بر مبنای تصاویر به جا مانده از این اقوام»
کرسی علمی- ترویجی با عنوان «خوانش ویژگی های لباس مادی و پارسی بر مبنای تصاویر به جا مانده از این اقوام»
ارائه دهنده: دکتر سید علی اکبر سیدی ناقد: دکتر ساسان سامانیان مدیر جلسه: دکتر اشکان رحمانی در تاریخ 27 خرداد 1403 طبق برنامه، کرسی علمی - ترویجی با عنوان فوق با حضور اعضای پنل و دانشجویان بخش هنر در تالار یاسمن برگزار شد. در ابتدا پس از معرفی نشست...
بازدید علمی از مجموعه‌ی تاریخی پاسارگاد
بازدید علمی از مجموعه‌ی تاریخی پاسارگاد
برنامه‌ی بازدید از مجموعه‌ی تاریخی پاسارگاد، با حضور دکتر ساناز حائری عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و دکتر امین محمودزاده از اساتید معماری دانشگاه غیر انتفاعی آپادانا، به اتفاقِ دانشجویان رشته معماری مقطع کارشناسی و دانشجویان کارشناسی ارشد منظر...
کارگاه آموزشی «آشنایی با نرم افزار ایلاستریتر با محوریت طراحی و آنالیز خطی نقوش فرش»
کارگاه آموزشی «آشنایی با نرم افزار ایلاستریتر با محوریت طراحی و آنالیز خطی نقوش فرش»
شنبه 12 خرداد 1403، انجمن علمی فرش دانشگاه شیراز به مناسبت روز ملی فرش و در پیش رو بودن روز جهانی صنایع­ دستی با همکاری معاونت فرهنگی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز، کارگاه آموزشی «آشنایی با نرم‌­افزار ایلاستریتر را با محوریت طراحی و آنالیز خطی...
نمایشگاه انفرادی آثار مریم شهریاری
نمایشگاه انفرادی آثار مریم شهریاری
نمایشگاه انفرادی آثار مریم شهریاری، دانشجوی صنایع دستی دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز، در اردیبهشت ماه 1403 به همت انجمن علمی هنر دانشگاه شیراز،به مناسبت هفته شیراز در ساختمان شماره یک دانشکده هنر و معماری برپا گردید. این آثار نمایانگر بخش‌هایی...
بازارچه «پنجره»
بازارچه «پنجره»
از 18 تا ۲۴ اردیبهشت ماه 1403، انجمن علمی هنر دانشگاه شیراز به مناسبت هفته شیراز، در راستای نمایش و فروش دست‌سازه‌های دانشجویان هنر، «بازارچه پنجره» را با شعار «هر ایده یک پنجره» در میدان پردیس ارم دانشگاه شیراز برپا کرد. هدف از برگزاری این برنامه...
پیام تسلیت روابط‌عمومی دانشگاه شیراز در پی شهادت رئیس جمهوری ایران و هیئت‌همراه
پیام تسلیت روابط‌عمومی دانشگاه شیراز در پی شهادت رئیس جمهوری ایران و هیئت‌همراه
بسم الله الرحمن الرحیم مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِۖ فَمِنهُم مَن قَضیٰ نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ وَما بَدَّلوا تَبدیلًا نام نیک‌آیین مرد تلاش و خدمت، ابراهیم رئیسی، همچون دیگر مردان خدوم و پاک‌منش ایران، این...
کارگاه آشنایی با مفاهیم بهینه‌سازی در معماری و شهرسازی
کارگاه آشنایی با مفاهیم بهینه‌سازی در معماری و شهرسازی
کارگاه آشنایی با مفاهیم بهینه‌سازی در معماری و شهرسازی، در تاریخ 29 اردیبهشت 1403 ، با حضور دانشجویان مقطع کارشناسی معماری و کارشناسی ارشد معماری_گرایشِ انرژی با سخنرانی دکتر رزا وکیلی‌نژاد و مهندس امید احمدی‌زاده، در دانشکده هنر و معماری برگزار شد....
انتشار بیست و هفتمین شماره نشریه «هفت»
انتشار بیست و هفتمین شماره نشریه «هفت»
بیست و هفتمین شماره از فصلنامه علمی دانشجویی «هفت» به صاحب امتیازی انجمن علمی شهرسازی دانشگاه شیراز منتشر شد: جستار این شماره: | روانشناسی محیطی | انسان، محیط و رفتار ▪️استاد مشاور: دکتر علیرضا صادقی ▪️مدیر مسئول: مجتبی ذوالانواری ▪️شورای سردبیری:...
کرسی علمی ترویجی با عنوان: «مبانی و مفاهیم پایداری در منظر»
کرسی علمی ترویجی با عنوان: «مبانی و مفاهیم پایداری در منظر»
ارائه دهنده: دکتر امین حبیبی ناقد: دکتر ساناز حائری مدیر جلسه: دکتر مریم اختیاری زمان: 24 اردیبهشت 1403 در ابتدای نشست جناب آقای دکتر حبیبی زمینه‌ها و دلایل شکل‌گیری مفهوم توسعه در جهان معاصر را شرح دادند. مفهوم توسعه در معماری و شهرسازی و مشکلاتی که...
نشست علمی «تاب‌‍آوری اقلیمی در شهرها؛ مبانی، رویکردها و روش‌ها»
نشست علمی «تاب‌‍آوری اقلیمی در شهرها؛ مبانی، رویکردها و روش‌ها»
نشست علمی «تاب‌‍آوری اقلیمی در شهرها؛ مبانی، رویکردها و روش‌ها» با همکاری انجمن‌های علمی شهرسازی و معماری، روز دوشنبه 24 اردیبهشت در اتاق کنفرانس دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز برگزار شد. در این نشست که جمعی از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری...
بازدید از مجموعه تاریخی، فرهنگی و گردشگری بازار وکیل شیراز
بازدید از مجموعه تاریخی، فرهنگی و گردشگری بازار وکیل شیراز
سه‌­شنبه 18 اردیبهشت 1403، انجمن علمی فرش دانشگاه شیراز با همکاری معاونت فرهنگی دانشکده هنر و معماری به مناسبت هفته شیراز، بازدیدی از مجموعه فرهنگی گردشگری بازار وکیل شیراز برای دانشجویان فرش دانشکده هنر و معماری ترتیب داد. هدف از این بازدید آشنایی...
دعوت از آقای آرش آستانه به اردوی تیم ملی نجات غریق
دعوت از آقای آرش آستانه به اردوی تیم ملی نجات غریق
آقای آرش آستانه دانشجوی رشته مهندسی شهرسازی دانشکده هنر و معماری پس از کسب 7 مقام در المپیاد دانشجویی و مسابقات منطقه‌ای و کشوری ، از طرف کادر فنی تیم ملی نجات غریق کشور به اردوی انتخابی ملی برای شرکت در مسابقات جهانی 2024 استرالیا دعوت شدند . کسب...
افتخارآفرینی نشریه «هفت» دانشگاه شیراز در سیزدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی تیتر
افتخارآفرینی نشریه «هفت» دانشگاه شیراز در سیزدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی تیتر
افتخارآفرینی نشریه هفت و دانشجویان بخش شهرسازی دانشگاه شیراز در سیزدهمین جشنواره سراسری رسانه و نشریات دانشجویی تیتر ۱. سرکار خانم ملیکا فتاحی؛ رتبه اول آثار برگزیده گرافیک و صفحه‌آرایی در میان همه نشریات ارسال‌شده ۲. سرکار خانم فاطمه یاوری؛ رتبه...