متن خبر

بزرگداشت روز جهانی شهرسازی

بزرگداشت روز جهانی شهرسازی


به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس  و همکاری دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز ، مقارن با هفته پژوهش مراسمی به مناسبت بزرگداشت  روز جهانی شهرسازی درتالار کیمیای  دانشکده هنر و معماری برگزار  گردید. در این مراسم  که در روز پنجشنبه 14 آذر ماه  با حضور مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز  ، اساتید دانشگاه، دانشجویان برگزار گردید ، به مسائل مهم شهری  و حقوق شهروندی پرداخته شد.

دکتر بذرگر رئیس دانشکده هنر و معماری ضمن خیر مقدم به مدعویین و ضمن تشکر از سازمان نظام مهندسی به جهت  اهمیت دادن به این موضوع بیان داشت: یکی ازمباحثی که درسطح جهانی مطرح می باشد حقوق شهروندی است.ایشان افزود: یکی از مسائل مهم شهر های ما ،در طول 50 سال گذشته طرح های مطرح شده  متعدد در خصوص مباحث شهری در ایران است که توسط گروه های مختلف برنامه ریزی و طراحی تهیه و در اختیار شهرداری ها قرار گرفته است.

دکتر بذرگر بیان کرد: امروزه با نگاهی اجمالی به وضعیت شهرها متوجه می شویم که طرح ها  تا چه میزان با معیار ها و استانداردهای جهانی منطبق است و این جای تامل دارد.

مهندس سیف زاده رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس ضمن گرامی داشت روز شهرسازی موضوعــات محوری روز شهرســازی امسال را حق به شــهر، حقوق عمومی، نقش شهرسازان و موانع و چالش های پیش رو اعلام کرد .ایشان افزود :از آغاز قرن نوزدهم تاکنون جوامع صنعتی به دنبال کشــف جوابی برای مشکلات شهری هستند و بیان داشت : نقش شهرســازان در ایجاد یک جامعه ســالم و حل مشکلات شهری بسیار مهم است.

همچنین دکتر رضایی معاون عمرانی استانداری فارس در این مراسم  به نقش مهم شهرسازان در رویکردهای اجتماعی یک جامعه پرداخت و افزود: امروز ه ما نیازمند شــهروند مسئول هستیم و  الگوی شهرسازی ما نیازمند اصلاحات جدی می باشد.در ادامه مهندس احمد سعید نیا و دکتر ناصر براتی هریک با توجه به بیانیه جهانی روز شهرسازی در مورد مسایل شهری به مسائل تخصصی پرداختند.

در پایان مراسم نیز پنل تخصصی مدیریت شهری و  شهرسازی با حضور سخنرانان اصلی برنامه و مسئولین شهری برگزار شد.