بازگشت به صفحه کامل

دکتر سید علی اکبر سیدی عضو هیات علمی بخش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز برگزیده جشنواره پایان نامه و کتاب سال دانشجویی

دکتر سید علی اکبر سیدی عضو هیات علمی بخش هنر دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز برگزیده جشنواره پایان نامه و کتاب سال دانشجویی


نوزدهمین دوره جشنواره ملی پایان‌نامه سال دانشجویی از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی، همزمان با هفته کتاب و کتابخوانی  در روز دوشنبه۲۴ آبان‌ماه 1400 از ساعت 10 الی 12 با هدف ایجاد نشاط علمی در مراکز دانشگاهی کشور با ارائه آثار مکتوب و حمایت از دانشجویان در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار گردید.

 

دراین  جشنواره رساله جناب آقای دکتر  سیدعلی‌اکبر سیدی دانش آموخته دانشگاه هنر اصفهان  با عنوان "سنجش نسبت گستره‌های رنگی کاشی‌های معرق مدرسه غیاثیه خرگرد قوام‌الدین شیرازی"  در گروه هنر و معماری ، شاخه معماری ایرانی –اسلامی  به عنوان اثر برگزیده انتخاب و شایسته تقدیر شد.

دکتر سیدی در  اشاره کوتاهی به  موضوع رساله  بیان داشت:رنگ به عنوان یک عامل مهم و تاثیر گذار در هنر های تجسمی ،همواره مورد توجه محققین بوده  است . اما علیرغم بسیار به کمی کردن این عنصر تجسمی به خصوص در جهت محاسبه سطوح رنگی و سنجش آنها ،توفیقات بسیاری به دست نیامده است و علت آن پیچیدگی های بسیار فرم های رنگی در آثار هنری است .

ایشان اظهار کرد: در هنر کاشی کاری ایران به کارگیری رنگ دو ویژگی خاص دارد.یکی مشخص بودن مرز هر یک از رنگ ها و دوم تعداد  محدود رنگ هایی که در این هنر مورد استفاده هستند. این دو ویژگی از یک سو و امکانات رایانه ای از سوی دیگر ،کمک خواهند نمود تا در جهت مطالعات دقیق تر رنگ گام های موثری برداشته شود.

دکتر سیدی در ادامه افزود : هدف اصلی در این پژوهش، جستن روشی برای محاسبه سطوح رنگی در کاشی های معرق و سنجش این سطوح به جهت دستیابی به شیوه رنگ گزینی قوام الدین شیرازی بوده است.

 گفتنی است در  مجموع 528 اثر به دبیرخانه ارسال شده بود  که از این میان علاوه بر سایر گرو ها ، 55 اثر به گروه هنر و معماری اختصاص یافت.  همچنین در این آئین سه اثر در مقطع دکتری و دو اثر در مقطع کارشناسی ارشد به عنوان  اثر برگزیده  و 11 اثر شایسته‌تقدیر جشنواره پایان نامه دانشجویی  شد.

 

 

آدرس کوتاه :