رشته فرش

رشته فرش


 

 

سرپرست کار گروه تخصصی بخش هنر(رشته فرش)

دکتر اشکان رحمانی

سمت

سرپرست کار گروه فرش

تحصیلات

دکتری هنرهای سنتی(فرش،گلیم و نقوش و پارچه های قدیمی)

شماره تماس

36131088

دورنگار

36259058-36242800

پست الکترونیکی:

rahmani.ashkan@shirazu.ac.ir

 

 

 

فرش به عنوان یکی از مظاهر تمدن ایرانی اسلامی به تعبیری اصیل‌ترین و شاخص‌ترین هنر سنتی این سرزمین به شمار می‌رود. تنوع فرهنگی، قومی و جغرافیایی کشور انواع دستبافته‌ها با رنگ و نقش متفاوت را بوجود آورده که حاصل دسترنج زنان و مردان هنرمند در مناطق مختلف است.

بحران‌های اخیر جهانی ناشی از رشد صنعت و تمدن مدرن و تغییر در ساختار اقتصادی از یک طرف و اقتصاد تک محصولی در کشورهای در حال توسعه و تأثیراتی که چرخ صنعت در زندگی اجتماعی اقتصادی این جوامع دارد و همچنین تفکرات جدید جهانی شدن که خواستگاه استعماری کشورهای صاحب قدرت را شامل می‌شود صیانت، احیاء و اشاعه هنرهای سنتی در وهله اول و سپس استقلال اقتصادی را ضروری می‌نماید.

در این میان فرش از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که علاوه بر جنبه‌های هنری و پسند عامه، حفظ اصالت‌ها و هویت ملی و فرهنگی، وجود ارزش افزوده بالا، ایجاد اشتغال و ارتزاق در مناطق مختلف شهری، روستایی و عشایری از دستاوردهای این رشته هنری می‌باشند.

حضور در عرصه بین‌المللی به نحوی که امروز در زمینه فرش وجود دارد ضروری می‌نماید تا با برنامه‌ریزی صحیح و تربیت کارشناسان متخصص فرش در تمامی زمینه‌های مرتبط با این هنر گام‌های اساسی‌تری برداشته شود و چون گذشته تاریخی موجب بالندگی هر چه بیشتر فرش ایران در جهان گردد.

 

رشته طراحی فرش در دانشکده هنر و معماری:

 

 رشته فرش با گرایش طراحی فرش در مقطع کارشناسی در سال 1388 با پذیرش 25 نفر دانشجو در دانشکده هنر و معماری دانشگاه شیراز نوگشایی شد.

 

 اهداف رشته فرش:

 

دوره کارشناسی فرش از دوره‌های آموزش عالی است که هدف از برگزاری آن تربیت نیروی متخصص آشنا به مبانی نظری و عملی فرش است.

علاوه بر دروس عمومی و پایه هنر، دروس نظری و عملی در مباحث مختلف فرش از جمله: تاریخ فرش، شناخت طرح و نقش، ارزیابی و ارزشیابی، اقتصاد، مدیریت تولید، پژوهش و موزه‌داری فرش و دروس عملی و کارگاهی نظیر: طراحی، بافت، مرمت، رنگرزی، نگارگری، طراحی و بافت گلیم و همچنین کارورزی و پروژه نهایی مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به اهداف عالیه آموزشی و نظر به جایگاه فرش در جامعه، جهت حفظ، اشاعه و صیانت این رشته هنری توجه به موارد زیر لازم می‌نماید.

 • حفظ و تقویت فرهنگ بومی و ملی با توجه به اصالت‌های نقش و رنگ و بافت فرش در هر منطقه
 • بالا بردن کیفیت تولید و بافت فرش
 • احیاء و ترویج هنر فرش بافی به منظور اشاعه فرهنگ و هنر اصیل ایران اسلامی در متن مردم
 • آموزش علوم نظری و عملی به منظور تربیت نیروی متخصص
 • ایجاد زمینه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی و دستیابی به استانداردهای مطلوب
 • ایجاد زمینه اشتغال و توجه به نقش آن در اقتصاد جامعه

 

نقـش و تــوانـائــی کــارشـنـاســی طــــراحــی فـرش در موقعیت شغلی

 

فارغ ‌التحصیلان این رشته با کسب مهارت‌ها و دانش نظری و تقویت توان علمی خود در شناخت رشته فرش خواهند توانست:

 • در زمینه‌های مختلف تخصصی فرش از جمله: تولید و بافت، طراحی، رنگرزی، مرمت و جنبه‌های دیگر اشتغال داشته باشند.
 • در برنامه‌ریزی‌های هنری، اقتصادی و اجتماعی مرتبط با فرش با سازمان‌های مربوطه همکاری نمایند.

در سازمان‌های دولتی و خصوصی مرتبط با فرش به عنوان مشاور و کارشناس همکاری نمایند.

 

ضروریت تغییر در ساختار آموزشی رشته فرش:

 

پس از ده سال اجرای برنامه آموزشی دوره کارشناسی فرش در دانشگاه‌ها و نظرسنجی‌های به عمل آمده از استادان، دانشجویان و دیگر دست‌اندرکاران حوزه‌های آموزشی و غیرآموزشی مرتبط با فرش لزوم بازنگری و تجدیدنظر در این رشته با هدف کاربردی‌تر کردن آن و تربیت نیروی متخصصی که بتواند کارشناسانه تر در عرصه شاخه‌های مختلف فرش شرکت جوید مطرح گردید.

با این هدف و به منظور رفع نواقص موجود در شرح دروس و برنامه موجود دانشگاه هنر اصفهان با مشارکت دیگر دانشگاه‌های مجری دوره فرش و نظرخواهی از کارشناسان و سازمان‌های فعال در حوزه فرش در جهت پربارتر و هدفمندتر کردن این رشته گام برداشت و پس از طرح کلیات و اهداف آن هر یک از دروس پیشنهادی بازنگری و تجدیدنظر شد به نحوی که بتواند ضمن داشتن بار علمی، از یک تسلسل منطقی در شرح دروس و ارایه آن‌ها برخوردار باشد.

نکته‌ای که در برنامه‌ریزی دوره کارشناسی رشته فرش مورد توجه و تأکید اساسی قرارگرفت تدوین برنامه با قابلیت اجرا در دانشگاه‌های تمامی مناطق و مراکز عمده فرشبافی ایران می‌باشد.

در نهایت برنامه دوره کارشناسی رشته فرش با سه گرایش:

 1. طراحی فرش
 2. بافت و مرمت فرش
 3. رنگرزی

مورد تصویب قرار گرفت و بر همین اساس تجدیدنظر و برنامه‌ریزی شد.

 

طول دوره و شکل نظام درسی:

 

طول دوره کارشناسی رشته فرش چهار سال مشتمل بر هشت نیمسال است که هر نیمسال تحصیلی هفده هفته خواهد بود. زمان تدریس هر واحد درسی از نوع نظری یک ساعت در هفته، عملی و آزمایشگاهی دو ساعت و کارگاهی سه ساعت است.

 

نوع و تعداد واحدهای درسی

واحدهای درسی برنامه دوره کارشناسی رشته فرش برای هر سه گرایش («طراحی فرش»، «بافت و مرمت فرش» و «رنگرزی») برابر با 136 واحد درسی به شرح زیر است:

 

دروس عمومی معارف اسلامی

12 واحد

دروس عمومی

9 واحد

دروس پایه (مشترک)

26 واحد

دروس اصلی (مشترک)

60 واحد

گرایش «طراحی فرش»

25 واحد

دروس تخصصی  گرایش «بافت و مرمت فرش»

25 واحد

گرایش «رنگرزی»

25 واحد

درس اختیاری

4 واحد

مجموع واحدها

136 واحد

 

 

برنامه درسی

 

افتخارها و فعالیتهای رشته فرش

-----